Uydu İzleme

EKAD

Deniz kaplumbağalarının yaşam döngülerinin çoğu sularda geçer. İzleme ve koruma çalışmaları, genellikle yumurtlamak için karaya çıkan dişiler ve kumsallardaki yuvalarla ilgilenir. Bu sayede deniz kaplumbağalarının karadaki yaşamları konusunda epey bilgiye sahip olabildik. Ama denizde geçen yaşamları hakkında bilgilerimiz hâlâ çok kısıtlı.

Denizlerde geçirdikleri süre boyunca davranışları, izledikleri göç yolları, beslenme ve kışlama alanları konusunda daha fazla bilgiye ulaşabilmek için ise Uydu İzleme Programları yürütülüyor. Deniz kaplumbağalarının yaşam döngüleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmemiz, hiç şüphesiz koruma çalışmalarını da daha etkin bir hale getirecek.

Uydu İzleme Projemize Katılmak İster misiniz ?

Tanesi yaklaşık 7600€ değerindeki bir adet uydu cihazını satın almanız ya da satın alınmasına katkı yapmanız durumunda uydu cihazının alınmasından sonra, sizin ya da arzu ettiğiniz kişi ya da kurumun adı, uydu izleme cihazı takılacak bireye verilecek. Uydu izleme cihazı takılmış bireyin yaklaşık bir yıl boyunca nerelere gittiği, hangi alanlarda beslendiği ya da kışladığı da bu sayfalardan takip edilebilecek.

Örneğin, 2007 yazında uydu izleme cihazı taktığımız ergin Caretta caretta dişisinin yaptığı yana yolculuğu izlemek için www.seaturtle.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Siz de uydu izleme cihazı alarak bağışlamak ya da alımına katkıda bulunmak istiyorsanız, lütfen bize bir e-posta gönderin.

ÇALIŞMALARIMIZA DESTEK OLMAK İSTER MİSİNİZ?