Konyaaltı ve Serik Halk Plajlarındaki Kumsal Kullanıcılarında Plastik Kirlilik Farkındalığının Artırılması

EKAD

Konyaaltı ve Serik Halk Plajlarındaki Kumsal Kullanıcılarında Plastik Kirlilik Farkındalığının Artırılması

Antalya’da bulunan Konyaaltı ve Serik Halk Plajları, kumsal kullanıcılarının geride bıraktığı çöp kirliliğinin pençesinde. Plastik kirlilik her yıl artarak tüm Akdeniz’deki kıyı ekosistemini tehdit ediyor.

Bu amaçla EKAD, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) ile işbirliği yaptığı yeni bir projesiyle, kıyı ve deniz kirliliğine dikkat çekerek, plajları temiz tutmanın sadece Belediye’nin temizlik çalışanlarının sorumluluğu olmadığını, kumsal kullanıcılarının vicdanı ve farkındalığı ile başladığını vurguluyor.

Bu projede EKAD ve Proje Ortakları, bir dizi bilinçlendirme kampanyasına ek olarak eğitim ve medya faaliyetleri aracılığıyla Konyaaltı ve Serik Halk Plajlarının temizlenmesi ve korunmasına katkı sağlayacak.

Bu bilgilendirici proje kapsamında 2023 yazında yürütülecek olan sahil temizleme faaliyetlerinde, ölçülebilir göstergeler, anketler ve gözlemlerden yararlanılacak. Her iki halk plajının görünür bölgelerinde kurulacak bilgilendirme alanlarında gönüllüler günübirlik ziyaretçilere, turistlere ve yerel halka kıyı habitatlarının önemi, plastik kirliliğinin olumsuz etkileri ve plastik kullanımını azaltmaya yönelik bireysel çabalar üzerine bilgi sağlayacak. Amacımız, kıyı ortamlarının korunması ve kirlilik konularında farkındalığı artırabilmek.

Proje, The Conservation Collective, MAVA Foundation, The GEF Küçük Destek Programı (SGP) ve Sivil Toplum için Destek Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen Turquoise Coast Environment Fund – Turkey (TCEF)’in finansal desteği ile yürütülecek.

Planlanan aktiviteler:

  • Toplam 30 genç gönüllüye ekolojik ayak izi, atık etkileri, kıyı ekosistemleri ve deniz kaplumbağaları gibi nesli tükenmekte olan türlerin korunması konularında eğitim ve brifing verilmesi;
  • Bu gönüllülerin ve Proje Ortaklarının katkılarıyla Konyaaltı ve Serik Halk Plajlarında ayrı tarihlerde plaj temizliği yapılması (plaj ziyaretçileri, yerel makamlar ve küçük işletmelerin de beklenen katılımlarıyla);
  • Proje üyeleri tarafından, plaj kullanımı ve kirlilik konusunda farkındalığı artırmak üzere halk plajı ziyaretçileriyle anketler yapılması;
  • Çocuklarda çevre bilinci oluşturmaya yönelik çeşitli aktivite ve oyunlar.

Ayrıntılı bilgi için: info@ekad.org.tr